Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pozłacana rybka - Motyw dojrzewania

Alicja, główna bohaterka powieści, w ciągu kilku miesięcy przechodzi przyspieszony proces psychicznego dojrzewania. Dziewczynka zmienia się już podczas pobytu u dziadków. Dzięki rozmowie z babcią spokojnie analizuje swoje problemy i skomplikowane uczucia do najbliższych (matki, ojca, Klaudii, Roberta). Poznaje samą siebie – swoje pasje i słabości, zaczyna też odkrywać motywacje innych ludzi.

Informacja o chorobie brata zmienia dotychczasowe podejście Alicji do otaczającej ją rzeczywistości. Bohaterka, widząc bezradność dorosłych, czuje się coraz bardziej odpowiedzialna za los Frycka.

Z wrażliwej, wystraszonej dziewczynki przeistacza się w mądrą i odważną postać zdolną do zmierzenia się z wyjątkowo trudnymi problemami. Czternastoletnia Alicja uczy się rozwiązywać własne problemy (stosunek do Sary i Roberta) a jej zaangażowanie pozytywnie wpływa na losy najbliższych.