Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pozłacana rybka - Motyw miłości

Głównym motywem powieści jest miłość Alicji do małego Fryderyka. Uczucie do brata pojawia się ku zaskoczeniu samej Alicji (i wbrew jej niechęci do Klaudii). Bohaterka potrafi okazać malcowi swoje zainteresowanie i wsparcie. Początkowo stara się odwrócić jego uwagę od choroby przynosząc do szpitala rozmaite prezenty. Pod wpływem Zuzy, dziewczyna postanawia zrezygnować ze sztucznej “wesołości” i porozmawiać z bratem o trapiących go problemach. Alicja – podobnie jak rodzice Frycka – jest bezradna wobec choroby malca, ale o jej uczuciu świadczy wielkie zaangażowanie i konsekwentna obecność przy bracie.

Ważną postacią w życiu bohaterki jest także Robert – długoletni kolega i pierwsza, prawdziwa miłość dziewczyny. Chłopak imponuje Alicji swoją odwagą, stanowczością i muzyczną pasją. Z kolei Robert widzi w ukochanej wrażliwą i sympatyczną dziewczynę. Uczucie tych dwojga (pomimo ich młodego wieku) jest dojrzałe i ma szansę na przerodzenie się w trwały związek.