Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pozłacana rybka - Motyw przyjaźni

Kolejny, ważny wątek powieści. Długoletnia przyjaźń łączy Alicję z Sarą. Dziewczęta mają podobne poczucie humoru, znają się do wczesnego dzieciństwa i łączy je wiele wspólnie przebytych przygód (pobyt w Czarcim Jarze). Mimo tego, bohaterki nie unikają kłótni. Obydwie zdają sobie sprawę z tego, że ich przyjaźń zmienia się i jest poddawana rozmaitym próbom (m.in.: wtedy, gdy na horyzoncie pojawiają się chłopcy – Borys i Robert). Alicja, zaangażowana w związek z Robertem, nieświadomie lekceważy problemy przyjaciółki. Mimo tego, gdy Sara popada w tarapaty (narkotyki), udziela jej pomocy. Ostatecznie dziewczęta godzą się i postanawiają się wzajemnie wspierać.

Przyjaźnią można z pewnością także nazwać relację wypracowaną pomiędzy Alicją i Klaudią. Bohaterki zbliżają się pod wpływem choroby Fryderyka. Z biegiem czasu Alicja przełamuje też swój dystans w stosunku do matki. W każdym z tych przypadków o istocie przyjaźni decyduje szczerość i konsekwentne dążenie do wyjaśnienia wzajemnych uprzedzeń.