Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Alicja - charakterystyka • Pozłacana rybka

Główna bohaterka powieści, w momencie rozpoczęcia akcji utworu ma 14 lat. Początkowo sama przedstawia się jako „Bardzo Rozpieszczona Jedynaczka”. Poznajemy ją jako zagubioną i wrażliwą nastolatkę, starającą się odbudować własny świat po rozwodzie rodziców.

Z biegiem czasu Alicja staje wobec trudnych, życiowych problemów. Zaczyna dostrzegać troski i cierpienia swoich najbliższych. Dojrzewa psychicznie, stając się realnym wsparciem dla chorego brata, przyjaciółki, własnej matki, a nawet nielubianej koleżanki. Główną cechą bohaterki jest umiejętność empatii, ujawniająca się szczególnie podczas sytuacji trudnych i wymagających dojrzałych decyzji.

W początkowych partiach utworu Alicja skupia się na własnych problemach – rozbitej rodzinie, niechęci do nowej partnerki ojca i samotności. Choroba małego Fryderyka zmusza bohaterkę do przewartościowania swojego dotychczasowego życia. Nastolatka stopniowo wnika w świat dorosłych i stara się zrozumieć prawdziwe pobudki ich – często dziwnych – zachowań. Na początek rezygnuje z obojętności. Pomaga, pociesza i prowokuje bliskich do szczerych rozmów. Nie unika przy tym rozczarowań czy kłótni, ale ostatecznie trud bohaterki nie idzie na marne.

W ciągu kilku miesięcy Alicja przechodzi niezwykle trudną “szkołę życia” stając się opiekuńczą siostrą, troskliwą przyjaciółką i mądrą córką.