Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Fryderyk - charakterystyka • Pozłacana rybka

Młodszy brat Alicji zwany Jaszczurką, syn Klaudii. Na początku powieści bohaterka wspomina moment narodzin brata, własną niechęć i sprzeciw wobec niechcianego rodzeństwa. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że wesoły chłopczyk zdobywa serce siostry i zyskuje jej przyjaźń. Alicja kocha brata i czuje się za niego odpowiedzialna. Uświadamia to sobie podczas choroby Fryderyka.

Pięcioletni chłopiec jest niezwykle dociekliwy i zaskakuje siostrę trudnymi pytaniami m.in. o swoją chorobę i ewentualną śmierć. Bohaterka stopniowo uczy się oswajać strach malca, pocieszać go i udzielać wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania. Ważną rolę w rozmowach rodzeństwa odgrywa opowieść Astrid Lindgren o braciach Lwie Serce (Alicja opowiada ją bratu podczas jednej z wizyt w szpitalu).

Tytułowa “pozłacana rybka” to welonka wręczona Fryderykowi przez Alicję. Chłopczyk postanawia zaopiekować się rybką, co sprawia mu dużo radości i daje nadzieję na szybkie wyzdrowienie.